Pandeminin üzerinden neredeyse iki yıl geçti, yeni çalışma biçimlerinin artık yeni olmadığı bir dönüm noktasındayız. 2021 belirsizlik içinde yaşadığımız ancak dayanıklılığımızı inşa eden, birçok kişi ve sektör için büyüme fırsatlarını da beraberinde getiren bir yıl oldu. Peki 2022 nasıl olacak?

Stratejik Yönetim Danışmanı I Eğitmen I Yazar Canan Duman, “2022 iş trendleri neler?” başlıklı yazısında işverenleri ve çalışanları bekleyen gelişmeleri Independent Türkçe için yazdı.

__

Pandeminin üzerinden neredeyse iki yıl geçti, yeni çalışma biçimlerinin artık yeni olmadığı bir dönüm noktasındayız.

2021 belirsizlik içinde yaşadığımız ancak dayanıklılığımızı inşa eden, birçok kişi ve sektör için büyüme fırsatlarını da beraberinde getiren bir yıl oldu.

Peki, 2022 nasıl olacak?

2022 yılı iş dünyası için kritik olacak. Çalışanlar, artık küresel iklim değişikliğine, çevre sorunlarına ve sürdürülebilirliğe önem veren bir şirkette çalışmak istiyor. İnsanlarını önemseyen bir şirket arıyorlar.

Dolayısıyla kültür, güven ve istihdam markası sorunları 2022’de çok büyük olacak. Yapmaları gereken değişiklikleri yapan şirketler başarılı olurken, eski alışkanlıklarını sürdüren şirketler yetenek ve müşteri beyin göçünden zarar görecek.

2022’de çalışma hayatının geleceği tek bir trend tarafından değil, birkaç trend tarafından şekillendirilecek.

2022 için beklenenler: 

Yetenek savaşı devam edecek 

Salgın birçok yeniliğe neden olurken sektörler arasında yeni iş fırsatları yarattı. Örneğin, sağlık teknolojisi endüstrisi bir patlama yaşadı. Bu tür değişiklikler, son derece rekabetçi bir işe alım ortamında dinamik bir yetenek pazarıyla sonuçlandı.

Bu nedenle işverenlerin yeniliği desteklemeleri, yetenekleri belirlemek, işe almak ve elde tutmak için yeni stratejiler oluşturmaları gerekecek. Kariyer göçü 2022’de devam edecek.

İstihdam eğilimleri “Büyük İstifa”ya tepki vermeye devam edecek

Büyük İstifa özellikle yurt dışında CEO’lar arasında korku listesinin üst sıralarında yer almaya devam ediyor. Çünkü insanlar geleceklerini her zamankinden daha fazla kontrol etmek istiyor, hayatlarında ve kariyerlerinde gerçek tatmin arıyor.

Bu da çalışanların işle olan ilişkilerini yeniden tanımlamalarını ve önceliklendirmelerini sağlıyor. 2022’de büyük istifa devam edebilir. Özellikle işlerini bırakan kadınların yetenek göçü daha fazla olabilir.

Esneklik ve özerlik talebi artacak  

2022, “esnek iş yeri yılı” olacak. Çalışanların bir kısmı asla ofise geri dönmek istemiyor. Evden çalışmanın ötesinde, birçok insan yeni bir şeyler arıyor. Nerede ve ne kadar süreyle çalışacaklarına kendileri karar vermek istiyor.

Düşük ücretli, yüksek performans gerektiren, stresli işlerden uzaklaşıyor. Çalışanlar artık yalnızca maaşı nedeniyle bir işi tercih etmiyor.  Gerçekten istedikleri kariyeri oluşturmak için daha iyi fırsatlar arıyor.

Bu ve benzer nedenlerle çalışanlar 2022’de de işverenlerinden daha fazla esneklik talep edecek ve işverenlerin çoğu, çalışanlarına daha fazla kendi kaderini tayin etme hakkı verecek. Çalışanlarına daha fazla esneklik vermek istemeyen şirketler, artan bir beyin göçü görecek.

Hibrit çalışma devam edecek, çalışanlar daha iyi bir dijital deneyim isteyecek  

Hibrit çalışma, 2022’de de devam eden bir trend olacak. Ancak salgının ilk günlerinde gördüğümüz üretkenlik bir düşüşle karşı karşıya olduğundan, işverenler işgücünü en azından bir süreliğine ofise geri almak isteyecektir.

Hibrit, esnek ve uzaktan çalışma iç içe geçmiş kavramlardır, ancak bunlar birbirinin yerine geçebilecek terimler değildir.

Hibrit çalışma, zamanı ofis, ev veya başka bir uzak konumdan çalışmak arasında bölme fikrine atıfta bulunurken, esnek çalışma, çalışanların nasıl ve ne zaman çalıştığı konusunda daha fazla özgürlük sunan çalışma modellerini birleştirme eğilimindedir.

Bu, esnek başlangıç ve bitiş zamanlarını, bölünmüş vardiyaları ve geleneksel olmayan çalışma haftalarını içerebilir.

Esnek, hibrit çalışma çoğu işletme için yeni bir alan olduğundan, 2022 şirketler için bir sonraki çalışma döneminin temellerini atacak bir öğrenme yılı olacak.

Geçtiğimiz iki yılda birçok kuruluş uzun vadeli çözümler düşünmek yerine kanamayı durdurmak için adeta pansuman yaparak bu modellere yöneldi.

2022’ye girerken, kuruluşların taktikten ziyade daha uzun vadeli ve stratejik düşünmesi gerekiyor. Hatalar yapılacak. Ancak sonunda işletmeler bu modelleri doğru anlayacak ve esnek, hibrit çalışmanın nasıl başarılı hale getirileceği üzerinde duracaktır.

Kuruluşlar, işbirlikçi bir kültür oluşturmak için mücadele edecektir. Bu amaçla geliştirilen yazılımlara da ilgi artacaktır.

Yazının Devamı için: Canan Duman Independent Türkçe

Kaynak Independent Türkçe