ABD’de yeni ev satışlarında artış sürüyor: Kasım’da satışlar yıllık 719.000’e ulaştı. Ekim’de 710.000 olarak gerçekleşmişti. Yeni konut satışları geçen yıla göre yüzde 16,9 artış gösterdi. Satış fiyatları, satışları büyük olasılıkla kıracak kadar yükseldi. Yeni bir evin ortalama fiyatı geçen yıla göre yüzde 7.2 artışla 330.800 $ ‘a yükseldi. Satışlarda 2018 Kasım’da 100 baz puana ulaşmış olan mortgage faizlerindeki gerileme etkili oldu. Uzmanlar bu göstergenin yakın zamanda yeni bir resesyon olma olasılığını azalttığı yönünde değerlendirme yapıyor…

Konut göstergelerindeki iyileşmeye (bu arada konut fiyatlarında yeni bir balon oluştuğu unutulmamalı) rağmen ABD ekonomisinde büyüme yavaş seyrediyor. Hem de FED’in faizleri indirme sürecine girmesi ve bilançosunda da niceliksel olarak artırmasına rağmen. Bu yavaşlamanın temelinde birincisi; kamu, özel (firmalar, tüketiciler) kesimin devasa bir borç yükü ile karşı karşıya olması yatıyor. Faizlerin düşük tutulması borcun çevrilebilirliğini artırsa da borçlar büyümeye devam ediyor. İkincisi ise kurumların karlılıkları sürekli gerilemeye devam ediyor.

Ekonomiyi toparlayan kamunun bütçe açığı politikası ve ilginçtir geniş kesimler (nüfusun yüzde 90’ı) borsa ve finansal varlık yükselişlerinden bir pay almasalar da kendilerini finansal olarak güvende hissetmeleri. Çünkü FED’in genişletici para politikası yüzde 10’luk kesimin elinde bulunan finansal varlıkların değerini artırmaktan ve servet dağılımını daha da bozmaktan başka bir işe yaramıyor.

Yüzde 10’luk kesimin harcaması da ABD ekonomisindeki büyüme ve yatırım iklimini iyileştirmiyor…

Kaynak : Sadi Uzunoğlu