Kelimelerin doğa üstü güçleri vardır. Kelimelerin yardımıyla hiçliği gösterebilir, sessizliğin sesini dinletebilir, aşkı koklatabiliriz.  Mesela ”plaj” kelimesi aklınıza neleri getiriyor?

 

Kelimeler bizde çağrışım yaparak kocaman bir dünyanın kapılarını aralar; ‘’atıyorum’’ dediğinizde yalancı olursunuz, çünkü atanlar yalancıdırJ  ‘’Kolay’’ dediğinizde işi başarma ihtimalinizi belki de iki katına çıkarıyorsunuzdur. Bir önceki cümlede ”belki” kelimesi başarma ihtimalini azaltıyor.‘’Mahvoldum’’ yerine ‘’kırıldım’’ demekse duygu durumumuzu epey rahatlatıyor. Eğer ile başlayan cümleleriniz ama ile devam ediyorsa, bilinçaltınıza yapamayacağınız mesajını veriyorsunuz. Karşı tarafın bilinçaltıysa -ama- lı cümlelerinizi bahane üretiyorsunuz ve onu anlamadınız olarak algılıyor. Bilinçaltı –ama- dan önce söylediklerimizi siliyor.

 

Eğer yeterince çalışmaya istekliysen, istediğin her şeyi yapabilirsin

 

İstediğin her şeyi yapabilirsin, eğer yeterince çalışmaya istekliysen.

 

Sizce hangi eğer’li cümle daha etkili?

 

Evet, ikinci 🙂

 

Yapılan bir deneyin sonunda, denekler iki farklı odanın kapısından çıkıyor ve koridorun sonundaki kapıya, birinci kapıdan çıkanlar hızlı, ikinci kapıdan çıkanlar yavaş şekilde yürüyerek gidiyor. Neden deneklerin bir kısmı yavaş yürürken, bir kısmı da hızlı yürüyor? Buna neden olan deneyde yapılan bir şey;  insanları iki farklı odaya ayırarak, birinci gruba, içinde ”hız” kelimesinin de bulunduğu 4 değişik sözcük, ikinci grubaysa ”yavaş” kelimesinin de bulunduğu 4 ayrı sözcük veriliyor. Bu sözcüklerle birbirinden farklı cümleler üretmelerini istiyorlar. Kapıdan hızlı yürüyerek çıkan grup hızlı kelimesiyle çalışmış olanlar, yavaş yürüyenlerse yavaş kelimesiyle çalışmış olanlar oluyor. Bu deneyi hız ölçümlemesi yaparak, Yale Üniversitesinden Prof. John Bargh yapıyor. Sadece  10 dakika kullanılan kelimeler insanların hareketlerine bu kadar çabuk etkide bulunurken, çocuklarımızın bir ömür bizden duyduğu veya bizim ömrümüz boyunca çevremizden duyduğumuz kelime kalıplarının yaratacağı etkiyi bir düşünün. Tembelsin, aptalsın, dağınıksın, çok zekisin, harikasın…

Bu söylenenler çocuğun yetişkinlik sürecinde de yakasını bırakmıyor ve onun değerlerini oluşturuyor.
”Oğlum insanlara güvenme eşyalarını çalarlar” denilen çocuk için; insanlar kötü ve güvenilmezdir. Tam tersi ”Eşyalarını arkadaşlarınla paylaş, beraber oynayın” denilen çocuksa insanlara güvenmeyi, paylaşmayı öğrenecektir.
”Hayat risklerle dolu, ne olur ne olmaz, sağlam işin olsun, çoluk çocuk aç kalırsınız sonra” mesajları hayata endişeyle dolu bakan sosyopatları hazırlarken. (Çoğunluk gibi) ”Sana güveniyoruz, hayallerinin peşinden koş, çalışarak istediğin her şeyi başarırsın.” mesajı ise, mutlu olma potansiyeli büyük olan insanları geleceğe hazırlamaktadır. İnsanlar ve olaylar tabi ki kötü de olabilir, bazı ebeveynler, olumsuz söylemlerle ‘’onları gerçek hayata hazırlıyoruz.’’ derler,  kötülük gören çocuk” bu da kötü, insanlar kötü.” derken,  güvenle büyütülen çocuk” insanlar iyi ama bu kötüymüş” diyecektir. Kullandığımız kelimelerimizi değiştirmek için vakit hiç bir zaman geç değildir. Bu sefer, sizi, çevrenizi mutlu ve tatmin edecek bir geleceğe doğru götürecek kelimelerinizi seçin.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…

 

 Düşüncelerinize dikkat edin; Duygularınıza dönüşür…

 

 Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür…

 

 Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür..

 

 Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür..

 

 Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…

 

 Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…Gandi

Göstermeyi bırak artık yaralarını, ”uf oldum” diyerek bundan zevk almayı. ‘’Ne çekti be’’ çirkin bir anılma şekli, zavallılara özgü. Yetti de, değiştim de, başarılarından, hayallerinden bahset insanlara, her gün aynaya bak ve yüzüne başaracağını haykır tekrar tekrar inançla söylersen kader bile bükülür sözcüklerinin karşısında, sözcüklerin sihirli güçleri vardır, hatırla ‘’abrakadabra’’

 

Abrakadabra: M.S. 2. Yüzyılda Romalılar tarafından hastaların sağlığına tekrar ulaşabilmesi için söylenen, sihirli olduğu varsayılan bir kelimedir. Söylediklerimle yaratıyorum veya sözcüklerimle iyileştiriyorum anlamlarına gelir.

 

Kaynak: Tamer Demirdelen /Blog