Evet herkes müdür olmak istiyor. Aslında herkes çok ta ekip yönetmek istemiyor ama özellikle Türkiye’de ücret ve yan haklar politikaları hala terfilere bağlı olduğundan ve “müdür” ünvanı ile bir çok ekstra ek faydaya sahip olmaya başlanıldığı için tabii ki herkes müdür olmak istiyor. Çünkü bir çalışan ; “madem benden memnunsunuz beni terfi ettirip, ekip yönettirmeyin ama ödüllendirin !” deyince hala kilitleniyoruz. Hatta o çalışanı garip buluyoruz. Oysa bugünün iş dünyasında işini iyi yapan ama ekip yönetmektense  sadece işini yönetmek isteyen çok çalışan var. Zorla bazılarını müdür yapıp, hem kötü yöneticiler yaratıyoruz hem de iyi teknik adamları kaybediyoruz.

Bu yazı hangi durumda olunursa olunsun etkin yönetici/müdür  olmak isteyenler için. Özellikle bu dönemde gerçekten etkin yönetici/lider olmak için ne gibi özellikler gerekyor diye baktığımızda öne çıkan 12 özelliği paylaşmak istedim. Bu özelliklerin hiçbiri doğuştan değil, hepsi istersek geliştirebileceğimiz özellikler. 

 

 

 • Savunmaya Geçmemek!

 

İyi ekip liderleri  sıklıkla ekip üyelerinden, performansları ile alakalı  geri bildirim talep ederler. Ve bu geri bildirimi de can kulağı ile dinlerler. Savunmaya geçmek yerine, kendilerine iletilen mesajı teşekkür ile karşılayıp liderlik tarzlarını geliştirmek için çaba sarfederler.

 1. Duygusal Zeka

Hayır bu 2 kelimeyi söylemekten bıkmayacağız. Ve özellikle , pandemi döneminde en kritik yetkinlik haline gelen Duygusal Zeka, sadece konsepti bilmek değil. Daniel Coleman’ın yıllar once yazdığı gibi:

Kendini Tanıma, Kendini Yönetme, Başkalarını Tanıma ve Başkalarını Anlama/yönetme boyutlarında ustaşlaşmak anlamına geliyor. 

 

 

 • Baskı altında soğukkanlı duruş sergileme

 

“Etkin liderler, ekiplerinin de soğukkanlılığını koruyabilmek adına özellikle bir ya da birden fazla stresli durumlarda soğukkanlı duruşlarını koruyabilenlerdir.” Diyor Candi Luciano, Y Scouts 

Sanırım katılmamak mümkün değil. Hiçbir çalışan, zor durumlarda panikleyen liderle çalışmak istemez. 

 

 1. Ulaşılabilir olmak

Kişiselleştirimiş ilgi gösterebilme yetisi maalesef ki liderlerin çoğunda gelişmiş değil. Bu 2 taraflı bir handikap aslında. Çünkü , sınırlar korunmaz ise yanlış anlaşılma riski çok büyük. Ancak bugün çalışanlar, gerçekten, liderlerinin içtenlikle onlarla ilgilenmelerini istiyorlar. Aynı zamanda da liderlerine kolay ulaşabilmek, ararken çekinmemek gerçekten zor zamanlarda destek alabileceklerine inanmak istiyorlar. O yüzden  etkin liderler, ekip üyelerini tanımak için zaman ve efor sarfedenler. 

 

 

 • Stratejik Uyum

 

Departman/ bölüm stratejilerini , şirket strateji ve öncelikleri ile uyumlu hale getirip, el ele tek bir hedefe ulaşabilmek için çalışmak bugün bir çok yöneticinin maalesef ki sahip olmadığı beceri. Müdür olmak, o pozisyonda kendini kanıtlamak için, bir çok yeni müdür bu maddeyi unutarak, bireysel başarı için çabalıyor. Ancak , bütüne hizmet etmeyen bu tarz aksiyonlar hem bireye hem ekibe hem de şirkete zarar verebiliyor. 

 1. Güven ve Dürüstlük

Bu konu herkesin birbirinden beklentisi. Açık ve şeffaf iletişim olmadıkça da güven inşa edilmiyor. Ekip ile etkin iletişim kanallarını bulmak, zaman ayırmak gerçekten büyük fark yaratıyor. 

 

 • Uzaktan ekip yönetebilme

 

Hepimizin COVID-19 ile kazandığı yepyeni bir yetkinlik. Henüz çok başında olsak da adım adım uzaktan ekip yönetmenin mikro yönetim olmadığını anlayan liderler, duygusal zekalarını da kullanmayı becerebildiklerinde çok başarılı oluyorlar. 

 

 • Data bazlı karar verme

 

Etkin karar verme artık oyunun adı! Elimizde bir çok data var, ve ekip yöneten müdürlerden sadece bu data raporları beklenmiyor. Bu datayı yorumlayıp doğru kararlar vermeleri bekleniyor. O yüzden data okuma çok önemli bir yetkinlik.

 1. Ekip ile bağ kurabilmek

İster 2 ister 20 yıllık müdür olun, ekibiniz sizin de bir zamanlar oradan geçtiğinizi bilmeli. Kendinizi havalara sokmak yerine, ulaşılabilir ve mütevazi olun. İyi ekip liderleri, çalışanlarının vermliliklerini ve performansını artırmak için onlarla tecrübelerini açık ve şeffaf paylaşır. Gelişimine destek olur. 

 1. İleri Besleme

Marshall Goldsmith in yönetim dünyasına kattığı “İleri besleme” çok etkin bir geri bildirim yöntemidir. Geçmişte ne olduğuna bakmadan geleceğe odaklanan bir yöntem olduğundan da oldukça faydalı ve vizyoner bir araçtır.  Etkin liderler daha ileri gidebilmek için ego ve gururlarını bir kenara bırakıp , daha iyi  nasıl yapabilirim sorusunu ekibe soranlardır. 

 

 • Önce Kendini Yönet!

 

Kendini yönetemezsen başkasını yönetemezsin. Bu basit kural yönetim biliminde esastır. Dünyadaki en iyi yönetim becerileri eğitimlerine katılabilirsiniz ama işe kendinizden başlamıyorsanız iyi bir müdür olmayı unutun. Yönetim hem sanat hem bilimdir. Ve başlangıç noktası kişinin kendisidir.  

 1. Günlük zorlukları takip ederler!

Çalışanlarının günlük karşılaştıkları zorlukların farkında olmayan yöneticiler maalesef ki iyi ekip yöneticisi olamazlar. Müdür olmak , başka oda , başka masada oturmak değil, günlük olarak ekip üyelerinin neler yaşadığının farkında olup empati kurabilmekten geçer. 

 

Çok temel olarak açıklamaya çalıştığım 12 özellik bugün tüm müdür /yönetici/lider konumuna gelmek isteyen herkesin geliştirmesi gereken özellikler. Dediğim gibi hiçbiri doğuştan değil , o yüzden gelişim zihniyeti ile kendimizi müdür olmadan da bu pozisyona hazırlamak için çalışmaya başlayabiliriz.

 

Ece Süeren Ok