Covid 19 Pandemisi ile başlayan online yani uzaktan eğitim süreci, yeni dönemle beraber devam ediyor. Sınıf ortamının ekranlara taşınması ile hem öğrenciler hem de ebeveynler açısından farklı ve alışılmadık bir adaptasyon süreci içine girildi. Uzun bir yaz tatilinin ardından öğrenciler ekran başında olmaya ve yeni sisteme alışmaya çabalıyor. Ebeveynler ise belirsizlik ile birlikte gelen kaygılarını yönetmeye, ev-aile-iş üçgeninde bir denge kurmaya, aynı zamanda da çocukları için verimli bir çalışma ortamı yaratarak adaptasyonlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Evde verimli bir çalışma ortamı nasıl sağlanır? Hangi unsurlara dikkat etmek gerekir? İşte Uzm. Psk. Deniz Bayel’den anne babalar olarak faydalanabileceğiniz 5 madde;

-Çocuğunuzun ders takibi için evde mümkün olduğunca sakin, sessiz bir çalışma alanı yaratın. Dikkatini çekebilecek oyuncak ve benzeri materyalleri, kapalı bile olsa cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazları ortadan kaldırın. 

-Masada oturarak ders dinlemesini sağlayın, yani yatak veya koltukta yatarak ders dinlemediğinden emin olun. Masasının, sandalyesinin, ışığın verimli çalışmasına uygun olduğunu kontrol edin. Dersleri takip etmesine yardımcı olabilecek öğrenim materyallerini ve kulaklık, çalar saat gibi ihtiyaçları çocuğunuzla konuşarak edinin.

-Çocuğunuzun yaşına göre günlük uyku ihtiyacının giderilmesini, ders saatinden en az 1 saat önce uyanmasını, sağlıklı bir kahvaltı yapmasını ve üzerini değiştirerek ekran başına oturmasını sağlayarak güne doğru bir şekilde başlamasına yardımcı olun.

-Çocuğunuzun ders aralarında ve sonrasında eğlence amaçlı bile olsa tekrar ekrana bakmak yerine kalkıp hareket etmesini, top oynamasını, dışarı çıkarak hava almasını destekleyin. 

– Derslerin netleşmesi ile beraber haftalık program listesini önünüze alın. Bu listeye uyanma, yatma, yemek, dinlenme, oyun, aile saati gibi zamanları ekleyin. Hazırladığınız bu program listesini herkesin görebileceği ortak bir alana asın. Programı somut bir şekilde görmek hem sizi hem de çocuğunuzu rahatlatacaktır.

Uzman Psikolog Deniz Bayel